Poradnik Beagle

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rasie beagle

Beagle to cudowne psy gończe pochodzące z Wielkiej Brytani – towarzyskie, kochające ruch. Przed kupnem takiego psa jednak warto posiadać więcej informacji na temat rasy.

Cechy zewnętrzne beagle

Beagle to średniej wysokości pies o dosyć mocnym kośćcu i zarysowanej sylwetce. Posiada dużą głowę, długie uszy, krótką szyję. Łapy tych psów są usytuowane pod odpowiednim kątem, by psy był zwinniejsze. Ogon jest wygięty ku górze, wysoko osadzony. Zazwyczaj posiada trójkolorową, bądź dwukolorową sierść. Jest niezbyt dużym psem, ale za to silnym i wytrzymałym.

Zachowanie

Rasa ta jet bardzo energiczna, chętna do zabaw w domu i na świeżym powietrzu. Jest idealnym zwierzęciem dla ludzi aktywnych fizycznie. Są także bardzo inteligentne, dlatego też wytresowanie ich jest dosyć trudne. Tresując beagle musimy być konsekwentni w działaniu, by nauczyć psa posłuszeństwa. Wobec tej rasy nie wolno zachowywać się agresywnie, gdyż takie zachowanie odbija się negatywnie na psychice zwierzęcia.

Temperament

Beagle to pies gończy. Kocha ruch, bieg, zabawę, a także jest dociekliwy, towarzyski i uparty. Może zdarzyć się tak, że pies ucieknie z domu, czy mieszania, gdy jest to nieposłuszna i niesforna rasa. Nie jest to pies obronny, nie zatrzyma złodzieja na gorącym uczynku. Są to psy przyjacielsko nastawiona do ludzi.

Pielęgnacja

Pielęgnacja beagle jest łatwa. Podstawą pielęgnacji jest szczotkowanie, szczególnie wtedy, gdy pies zmienia włosie. Zmiana trwa dosyć długo, dlatego warto nastawić się na problemy z sierścią. Dzięki czesaniu jednak znaczna część sierści psa będzie w koszu a nie na dywanie, czy naszych ubraniach.

Zdrowie

Beagle należą do rasy zdrowej, jednak one też miewają czasem pewne dolegliwości. Rasa ta narażona jest na dziedziczenie padaczki, skłonności do alergii skórnych, zapalenia gruczołów trzeciej powieki. Mogą również zachorować a zapalenie gardła, czy krtani.

Odżywianie

Pokarmy muszą być odpowiednio zbilansowane i idealne dla psów takiej rasy. Psy te lubią jeść dużo i często. Jedzą w większości wszystko, ale mogą być również wybredne. Poprzez aktywność ruchową pies również dba o swoją kondycję fizyczną. Dzięki temu i odpowiedniej diecie pies będzie szczęśliwy i zdrowy.

Rodowód

Rodowód daje nam potwierdzenie, o pochodzeniu psa, rasy, oraz rodziców szczeniaka. Dokument ten da nam również gwarancję, że pies którego kupiliśmy to ta rasa, a nie mieszaniec oraz zawiera informacje o wystawionych przez ekspertów ocenach. Ewentualne wady i niedoskonałości szczeniaka są odnotowywane w Karcie przeglądu miotu.

Zobacz