Poradnik Beagle

Zanim zdecydujemy się na psa

Podjęcie decyzji o kupnie psa jest prosta. Trudniejsza jest opieka nad zwierzęciem. Wymaga to od właściciela dużo odpowiedzialności i konsekwencji w działaniu. Zanim zdecydujesz się na psa pamiętaj o kilku krokach.

Warunki

Przed kupnem psa należy przemyśleć kilka ważnych kwestii. Mianowicie: czy nasze mieszkanie/ dom jest odpowiednim miejscem dla pieska? Czy będziemy mieć wystarczająco czasu żeby się nim opiekować? Czy nasze inne zwierzęta będą umiały się z nim zaprzyjaźnić? Czy nasze dzieci są na tyle odpowiedzialne, by pomagać w opiece nad zwierzęciem?

Uczulenie

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy nie mamy uczulenia na sierść zwierząt. W tym celu należy udać się do alergologa. Badaniu powinien poddać się każdy domownik. Zdarza się bowiem tak, że ze względu na silną alergię czworonogi są oddawane lub sprzedawane innym osobom. W przypadku wykrycia u domownika alergii na sierść psa należy zrezygnować z posiadania zwierzęcia w domu, gdyż może to spowodować wiele przykrych dolegliwości zdrowotnych, bądź zastosować odczulanie.

Przyjazna okolica

Otoczenie, w którym będzie żył pies powinna być przyjazna dla psa. Pies powinien mieć możliwość swobodnego biegania na terenach zielonych. Czy to za domem, czy w parku musi posiadać takie miejsce, gdzie wyszaleje się i spali zjedzone kalorie. Ważne, by takie miejsca były z dala od ulicy, by pies przez przypadek, np. aportując nie wpadł pod samochód.

Sprawdź mieszkanie

Maje szczeniaki są niesforne i żywiołowe. Niejednokrotnie mogą sobie wyrządzić krzywdę, ściągając coś ciężkiego na siebie, oparzyć się, przegryźć coś ostrego itp. Przed przekroczeniem progu przez psa, mieszkanie lub dom trzeba dostosować do nowego członka rodziny.

Poznaj rasę

Każda rasa psa jest inna. Jedne są żywiołowe, inne wolą spokój i wylegiwanie się na kanapie. Niektóre potrzebują zapewnienia dużej dawki ruchu, co wymaga od właściciela poświęcenia więcej czasu, a niektórym wystarczą codzienne spacery. Psy różnią się także temperamentem i usposobieniem. Niektóre będą musiały przejść tresurę, a innym nie będzie ona potrzebna. Najważniejsze, by już na samym początku zapoznać się z cechami charakterystycznymi danej rasy, by móc wychować mądrego i posłusznego psa.

Informacje na temat ras i ich potrzeb i upodobań można znaleźć w Internecie, np. na www.e-beagle.pl, bądź forum o tej rasie. Można tam znaleźć wypowiedzi właścicieli danej rasy i wątki warte odwiedzenia. O rasach można dużo dowiedzieć się także od hodowców, lekarzy weterynarii lub książek o tej tematyce.

Skąd wziąć szczeniaka?

Kiedy już podjęliśmy decyzję o posiadaniu psa, należy zastanowić się skąd możemy go zdobyć. Jeśli zależy nam na posiadaniu rodowodu musimy szukać szczeniaka wśród hodowców. Poszukajmy jednak opinii na temat interesujących nas hodowli, odwiedźmy go przed dokonaniem zakupu, sprawdźmy wszystkie formalności i dokumenty. Jeśli nie zależy nam na posiadaniu rasowego psa z rodowodem warto udać się do pobliskiego schroniska, bądź zgłosić się do fundacji zajmującej się opieką psów i ich adopcją. Może właśnie tam znajdziemy nieszczęśliwego psa, która czeka na kochających właścicieli.

Zobacz