Poradnik Beagle

Dieta psa

Dieta psa rasowego różni się od diety zwykłego kundla. Psy rasowe mają predyspozycje do niektórych chorób, którym trzeba zapobiegać odpowiednio wcześniej. By tak było pies od szczenięcych lat powinien jeść specjalną karmę.

Informacje od hodowcy

Pierwsze informacje na temat żywienia psa otrzymamy przy kupnie psa bezpośrednio od hodowcy. Posiada on aktualne informacje o stanie zdrowia psa i najlepiej zna jego potrzeby żywieniowe. Warto także zapytać o karmę jaką spożywała matka szczenięcia, gdyż malec lepiej ją będzie przyswajał niż inne karmy, których nie zna.

Sucha karma

Gdy podejmiemy decyzje o karmieniu psa suchą karmą musimy zadbać o wysoką jej jakość. Tylko taka karma daje nam zapewnienie, że pies wraz z nią otrzyma wszelkie składniki odżywcze jakich potrzebuje na danym etapie rozwoju.

Kupując tańszą karmę nie wiele zyskamy, a możemy dużo stracić. Przede wszystkim tańsze karmy są gorsze jakościowo – jej składniki są złej jakości, dlatego też porcje które zjada pies są większe niż karmy wysokiej jakości. Karma zawierająca tylko dobrej jakości składniki jest pożywniejsza i zwierzę najada się szybciej. Jest to inwestycja w zdrowie naszego czworonoga, a także profilaktyka chorób i częstych wizyt u weterynarza.

Karmami dobrej jakości są karmy takich firm jak: Royal Canin, Purina, Hill’s, czy Nutra. Młode pieski powinny oczywiście jeść karmę przeznaczoną dla szczeniąt. Uwzględniają one bowiem aktualne potrzeby psa, by prawidłowo się rozwijał i wyrósł na zdrowego pupila.

Odżywki

Znaczna liczba hodowców podaje psom również odżywki. Stosuje się je u młodych psów po to by dostarczyć młodemu organizmowi niezbędnych składników mineralnych i odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju kośćca. Przed zakupem konkretnej odżywki należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odżywkę dopasowaną do indywidualnych potrzeb psa.

Smakołyki

Psom można podawać także różne smakołyki. Najlepiej spełniają swoją funkcję na spacerach lub podczas treningów, czy tresury szczenięcia. Ważne by były one drobne, bądź łatwo się rozdzielały na mniejsze kawałki, by można było wykonać kilka ćwiczeń z psem, ale go nie przekarmić.

Do najbardziej polecanych przekąsek należą przysmaki firmy Eukanuba, Gimborn, Pedigree, czy Trixie, oczywiście te z serii dla szczeniąt. Na rynku żywności dla psów jest wiele różnorodnych przekąsek i dostępne w wielu smakach. Należy pamiętać, by kupować tylko te dobrej jakości, gdyż tylko takie będą miały pozytywny wpływ na rozwój naszego czworonoga.

Zobacz