Poradnik Beagle

Skłonności do niszczenia w psów rasy beagle to mit?

Psy rasy beagle znane są ze swojej żywiołowości, temperamentu i uporu. Są jednak bardzo przyjacielskimi psami, kochającymi kontakt z człowiekiem. Znane są jednak także z jeszcze jednej cechy: niszczą wszystko co spotkają na drodze. Czy to prawda?

Beagle – pies gończy

Beagle to psy gończe. Są sprytne, inteligentne, wytrwałe. Posiadają niespożytą energię, dlatego też nie lubią przebywać same, a dodatkowo potrzebują codziennie spędzać minimum godzinę czasu na spacerze. Nie jest zatem odpowiednim zwierzęciem
dla osób zabieganych, niemających czasu na aktywność fizyczną.

Nuda = zniszczenia

Psy tej rasy nie lubią się nudzić, nie znoszą bezczynności. Gdy zwierzę się nudzi zaczyna wymyślać sobie różne atrakcje, szczególnie jeśli jest młode. Ucierpią na tym nasze meble, dywany i inne przedmioty, które mogłyby zostać ocalone, gdyby pies zaspokajał każdego dnia swoją potrzebę ruchu. Jeśli dostarczymy psu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, pies będzie nie tylko szczęśliwy, ale i zmęczony i nie będzie miał siły na niszczenie przedmiotów znajdujących się wokół niego. Problem psucia i niszczenia przedmiotów znika u beagle po ukończeniu przez psa 2-3 lat.

Nauka zostania samemu w domu

Szczenię trzeba od małego uczyć pozostawania samemu w domu, czy to mieszkaniu. Uniknie to w przyszłości wiele nieprzyjemnych sytuacji. Na początku warto zostawiać pieska na 10 minut samego, po czym ten czas stopniowy wydłużać. Wychodząc z domu nie należy czule się żegnać, wystarczy wydać komendę „pilnuj” i wychodzimy z mieszkania.

By pies się nie nudził warto zostawić mu zabawki, a nawet włączone radio, by pies słyszał choć mowę ludzką przez radio. Wracając również nie możemy się czule witać. Musimy mu pozwolić ochłonąć, ewentualnie po jakimś czasie dać nagrodę. Zwierzę nie może czuć, że to coś nadzwyczajnego.

Gdy podczas naszej nieobecności pies coś przeskrobie nie warto go karać. Psy mają gorszą pamięć długą od ludzi, dlatego też nie skojarzy naszego gniewu z podartą kanapą, czy zniszczonymi butami, lecz z naszym przyjściem do domu.

Lista rzeczy najbardziej narażonych na zniszczenie

Są przedmioty, które beagle upodobały sobie najbardziej do zabawy, gdy im się nudzi. Wśród nich znajdziemy: obuwie, odzież, dywany, wykładziny, elementy z papieru, kable, Poduszki, kanapy, meble, nogi od stołu czy krzeseł, meble ratanowe, psie posłania, kocyki, zabawki, kwiatki, piloty, telefony, kalkulatory, plecaki, torebki, kosmetyczki i wiele innych. Warto zatem przed wyjściem z domu….. posprzątać.

Mając szczeniaka rasy beagle trzeba posiadać dużą wyobraźnię, by zapobiec wszelkim zniszczeniom. Jednak, gdy popatrzymy na świat oczami psa i zapewnimy mu odpowiednią codzienną dawkę ruchu pies nie będzie miał okazji do dokonywania zniszczeń nawet podczas naszej nieobecności.

Zobacz