Psie porady

Zabawa ze szczeniakiem

Mały szczeniak ma dużą potrzebę aktywności fizycznej. Z tego względu szuka sobie ciągle okazji do zabawy. Jednak szczeniaka trzeba nauczyć odpowiedzialnej zabawy, by nie zniszczył naszych cennych rzeczy, czy nie pogryzł nas.

Wychowanie psa wymagać będzie od nas dużo wysiłku i cierpliwości. Psy są bardzo inteligentne, takie jak beagle, sznaucery, czy jamniki wykryją każdy nasz podstęp. Jak bawić się z psem, który jest rozrabiakiem? Co zrobić by nie gryzł podczas zabawy?

Zasady

Podczas zabawy też muszą być przestrzegane określone zasady. Po pierwsze pies zaczepiając swojego właściciela, czy innego domownika wyraża chęć zabawy z nim. Zachowanie to świadczy jeszcze o czymś innym. Pies w ten sposób chce pokazać również własną pozycję w „stadzie”, dać nam do zrozumienie, że choć jest mały to i tak w konsekwencji jego zachowania zrobimy to, co on będzie chciał.

W sytuacji, gdy szczeniak będzie nas gryzł, czy podgryzał nie reagujmy na to. Pies zachowując się w ten sposób chce byśmy machali rękami i nogami. Dla niego to najwspanialsza zabawa, gdy właściciel mach nogami i rękami, złości się. Zachowanie takie jednak w oczach psa świadczy o słabości charakteru i to pies staje się wówczas przewodnikiem „stada”. Jeśli się tak stanie i pies zacznie rządzić w domu może sprawiać wiele kłopotów wychowawczych w starszym wieku.

Jak się bawić ze szczeniakiem?

  • nie wolno pozwolić szczeniakowi na gryzienie. W takich sytuacjach należy uspokoić psa spokojnym, stanowczym głosem lub wziąć go na ręce i czekać aż się uspokoi;

  • można również pochwycić szczenię za obrożę i posadzić go tak jak na komendę „siat!”. Wówczas pies powinien się uspokoić. Wtedy warto kontynuować zabawę. Pies wtedy zrozumie, że nie on tu rządzi i musi się dostosować.

  • Nie należy do zabawy używać przedmiotów codziennego użytku. Pies nie będzie później w stanie rozpoznać kiedy się bawi, a kiedy nie i może poniszczyć nam cenne rzeczy.

Zakończenie zabawy

Na każdym etapie zabawy to właściciel musi pokazywać, że on tu rządzi. Zabawa powinna się kończyć na życzenie właściciela, a nie psa. Gdy pies jest już wystarczająco rozbawiony i rozrabia, wówczas wtedy zakończyć zabawy stanowczo i konsekwentnie.

Szczeniaka należy uczyć takich zachowań od małego. W starszym wieku mielibyśmy bowiem poważne problemy z nauką psa posłuszeństwa.

Zobacz