Psie porady

Na jedzenie i na wodę – wybieramy miski dla psów!

Za miskę dla naszego ukochanego pupila może posłużyć właściwie dowolne naczynie. Pragniemy jednak, by psiaki mogły liczyć na komfort jedzenia karmy i picia wody. Z tego względu możemy zafundować im różnego rodzaju miski. Czym się różnią miski wykonane z odmiennych materiałów? Jakie są ich wady i zalety?

Miski z tworzyw

            Plastikowe miski są lekkie, najtańsze spośród wszystkich dostępnych i można je zakupić w stosunkowo szerokiej palecie kolorystycznej. Poza kolorami oferują mnogość wzorów i kształtów. Estetycznie biją na głowę inne propozycje, bo pośród metalowych czy ceramicznych misek, próżno szukać aż tak dużego wyboru. Taka miska jest również bardzo lekka, dlatego nie sprawia najmniejszych problemów podczas przenoszenia.

            Co z wadami? Niestety w parze z niską ceną idzie również niska jakość. Trudno mówić w tym przypadku o jakiejkolwiek trwałości. Plastik łatwo pęka, ulega również innym uszkodzeniom, w tym zarysowaniom i to głębokim. Miska podczas spożywania przez psiaka nasypanego do niej jedzenia, może stać się dla pupila niebezpieczna, bo łatwo o skaleczenie.

Miski metalowe

            Wyższą jakością charakteryzują się miski metalowe. Są przy tym bardzo estetyczne, wręcz eleganckie i także dostępne w różnych rozmiarach. Choć nie ma tu szczególnego wyboru kształtów czy kolorów, to atutami staje się duża wytrzymałość. Metalowe miski także się rysują, ale w minimalnym stopniu.

            Kolejnym plusem jest możliwość dezynfekcji misek metalowych. Można je wyparzyć lub nawet umyć w zmywarce, dzięki czemu łatwiej pozbyć się ewentualnych bakterii. Jeśli taka miska opatrzona jest od spodu warstwą antypoślizgową, pupil podczas jedzenia z niej nie będzie miał problemu. Dużym psiakom można zafundować miski metalowe na podwyższeniu czy w stojaku, by nie musiały się schylać podczas jedzenia. Takie produkty znajdujemy w ofercie, jaką posiada sklep zoologiczny online SklepZoologic.pl. Jest to wydatek zdecydowanie wart swojej ceny.

Miski ceramiczne

            Równie wysokie jakościowo, a przy tym estetyczne i stabilne, są miski ceramiczne. Ciężkie, dlatego trudno jest przesunąć, stąd pieskom podczas jedzenia „nie ucieka” misja sprzed pyska. Jest również odporna na zarysowania, a utrzymanie w czystości nie sprawia problemu, bo łatwo ją zdezynfekować.

            Duża masa sprawia, że staje się nieco bardziej problematyczna podczas transportu czy wszelkiego rodzaju podróży z psem. Poza tym łatwo ją rozbić. Ten minus schodzi jednak na dalszy plan, gdy się okazuje, że ceramika nie wchodzi w żadne reakcje z żywnością. Co to oznacza? Pokarm i woda nigdy nie zmieniają swojego smaku czy zapachu, co z kolei może mieć miejsce w przypadku niskiej jakości misek metalowych. Ceramika również nie uczula, a decydując się na miskę metalową, trzeba zwrócić uwagę na zawartość niklu, który jest przyczyną alergii kontaktowych.

Rozmiar miski

            Gdy już zdecydujemy się na konkretny materiał, pomyślmy o tym, w jakim rozmiarze kupić miski dla swojego psiaka. Teoretycznie mogą być tych samych rozmiarów, ale zwykle przydaje się większa miska na pokarm, by pies podczas jedzenia nie narobił za dużo bałaganu wokół siebie. Dobrze jest również zadbać o to, by w przypadku wyboru misek na jednej podstawie, nie były osadzone za blisko siebie, bo karma będzie się mieszać z wodą. Rozmiar miski tyczy się również tego, że małym psom będzie łatwiej jeść z małej czy średniej miseczki, ale już największe rasy potrzebują na tyle dużej miski, by bez problemu zjeść porcję nasypanej karmy. To detale, które dla wygody psiaków mają ogromne znaczenie.

Zobacz