Poradnik Beagle

Kilka słów o beagle

Przed nabyciem beagle należy poznać jego naturę i charakter. Kiedy pies przekroczy próg mieszkania będzie naszym członkiem rodziny, z którym spędzimy wiele radosnych chwil i lat. Dlatego też warto doinformować siebie i pozostałych domowników na temat tej rasy, by w przyszłości uniknąć zawodu, a tym bardziej oddania psa.

Towarzyska rasa

Beagle to rasa bardzo towarzyska. Pies potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem, by przywiązać się do niego, nawiązać porozumienie. Jest to rasa, która posiada duży instynkt stadny. Uwielbia przebywać w towarzystwie, nie znosi samotności i pozostawania na długie godziny samemu w mieszkaniu. Dlatego jeśli często nie ma nas w domu na długie godziny ta rasa nie jest dla nas.

Jest to również rasa aktywna i żywa. Psy te to psy gończe, kochają biegać i wszelką aktywność fizyczną. Musi się on wybiegać na wolnym terenie z dala od miejskiego zgiełku. Jest ciekawy świata i ciągle w biegu – taka już jest jego natura. Beagle lubią też współpracować, lecz nie są psami obronnymi. Nie ochronią naszego domu przed złodziejem.

Szkolenie

Szkolenie psów tej rasy nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie warto zatem mieć zbytnio wygórowanych oczekiwań co do wyników szkolenia. Psy te nie są od razu posłuszne jak na przykład owczarki. Do wszystkiego podchodzą pomału, w swoim tempie, dlatego jako właściciel należy być cierpliwym i wyrozumiałym w stosunku do zwierzęcia.

Beagle są inteligentnymi psami i bardzo spostrzegawczymi. Będą wykorzystywały każdą naszą słabą stronę, by osiągnąć swoje. Gdy szkolenie nie przebiega pomyślnie, zastanów się co źle możesz robić, postaraj się zrozumieć psa. Kiedy będzie konsekwentni i wytrwali osiągniemy swój cel.

Bądź odpowiedzialny

Biorąc pod dach psa musisz być odpowiedzialny za jego zachowanie w każdym miejscu: w parku, na spacerze, itp. Winę za szkody wyrządzone przez spa również ponosi jego właściciel. Na niektóre zachowania psu po prostu nie wolno pozwolić. Na przykład: nie wolno pozwolić psu na podchodzenie, zbliżanie się do innych psów, gdy nie wiemy, czy jest to mile widziane. Gdy spacerujemy z psem nie należy wywyższać się przed właścicielami mniejszych ras, a schodzić na bok, czy zmienić trasę. Każdy ma prawo do spacerów, psy małe także. Psa z miejscach publicznych powinno trzymać się na smyczy. Zapobiega to niechcianym utarczkom z innymi psami, mniej przyjaźnie nastawionych.

Właściciel psa musi szanować innych posiadaczy psów, ich przestrzeń i spokój, dlatego przy różnych incydentach należy szybko reagować. Dzięki temu pies nauczy się respektować swoich czteronożnych kolegów.

Więcej informacji na temat tej rasy znajdziemy na stronie forum e-beagle.pl. Strona ta posiada porady, komentarze posiadaczy tych psów, wymianę doświadczeń i nie tylko.

Podsumowując beagle to przyjazna rasa, psy są pełne energii, żywe, niesforne. Jeśli je dobrze wyszkolimy będą cudownymi kompanami w codziennym życiu i nie przysporzą nam wielu problemów. Tresura jednak może zająć trochę czasu, ale skutki są bezcenne.

Zobacz