Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie.

Nielubiana smycz

29 lipca 2015

Często małe psy nie lubią chodzić na smyczy. Boją się jej, jej widoku, nie pozwalają sobie jej założyć. Jak postępować w takim przypadku? To jest wina psa, czy właściciela?

Dobór smyczy

Ważny jest w tym przypadku odpowiedni wybór smyczy. Jest kilka rodzajów smyczy. Smycze automatyczne, rozciągane wydają specyficzny dźwięk podczas zwijania i rozwijania, a także przy jego blokowaniu. Smycz ta również nie daje psu o sobie zapomnieć, gdyż zwierzę non stop czuje naciągniętą linkę. Niektórym psom to nie przeszkadza, inne tego nie lubią i nie będą chciały być wyprowadzane na takiej smyczy. Zdarza się również, że smycz nam spadnie, plastik wówczas głośno huczy o ziemię. Psy także nie będą chciały chodzić na smyczach zza dużą i grubą obrożą, która jest nie wygodna dla szczenięcia.

Rozwiązanie problemu

W przypadku pojawienia się niechęci do smyczy nie należy sytuacji rozwiązywać krzykiem, agresją. To wywoła stres i agresję również u psa, który tym bardziej nie będzie chciał z nią spacerować. Należy kupić nową smycz. Powinna on być cienka, skórzana, bądź wykonana z materiały przyjemnego dla małego pieska, która nie będzie wpijać się w jego szyję. Następnie należy wykonać kilka ćwiczeń, które zachęcą małego czworonoga do prowadzenia się na nowej smyczy.

Ćwiczenia

Ćwiczenia można przeprowadzać zarówno na spacerze jak i w domu. Jeśli chcemy przeprowadzić ćwiczenia na zewnątrz powinniśmy wybrać równy teren, bez roślinności, kamieni itp., by pies nie miał możliwości zahaczenia o nic smyczą. Następnie trzeba bawić się z pieskiem, stopniowo i delikatnie opuszczając smycz na ziemię, bawiąc się dalej. Następnie podnosimy ją i zmieniamy miejsce zabawy. Taką zmianę należy wykonać około 3 razy w ciągu spaceru.

W domu pupilka można przekonać do smyczy za pomocą przysmaków. Wokół rozłożonej na podłodze smyczy, najlepiej w kształcie koła, układamy przysmaki. Następnie wołamy psa, jakby nigdy nic. Gdy ten podejdzie do smyczy i zje wszystkie smakołyki to mamy ogromny sukces za sobą. Jeśli nie – nie zmuszajmy psa do niczego. Udawajmy, że na podłodze smyczy nie ma, by pies sam z siebie wykonał ćwiczenie. Warto je powtarzać codziennie lub raz na dwa dni.

Pamiętaj!!

Psy dużych ras nie powinny chodzić na smyczach automatycznych. Przez nie psy z tej grupy uczą się nieposłuszeństwa, gdyż właściciel ma ograniczony zakres sprawowania nad nimi kontroli. Psy te powinny mieć grube, wytrzymałe smycze. Wyjątkiem są suczki w okresie cieczki.

Psa nie wolno zmuszać do chodzenia na spacery przy użyciu obroży i smyczy, której nie lubi. Chodzenia na smyczy uczy się od małego szczeniaka, w formie zabawy i stopniowo, by spaceru psu kojarzyły się jedynie z czymś przyjemnym.