Psie porady

Nielubiana smycz

Często małe psy nie lubią chodzić na smyczy. Boją się jej, jej widoku, nie pozwalają sobie jej założyć. Jak postępować w takim przypadku? To jest wina psa, czy właściciela?

Dobór smyczy

Ważny jest w tym przypadku odpowiedni wybór smyczy. Jest kilka rodzajów smyczy. Smycze automatyczne, rozciągane wydają specyficzny dźwięk podczas zwijania i rozwijania, a także przy jego blokowaniu. Smycz ta również nie daje psu o sobie zapomnieć, gdyż zwierzę non stop czuje naciągniętą linkę. Niektórym psom to nie przeszkadza, inne tego nie lubią i nie będą chciały być wyprowadzane na takiej smyczy. Zdarza się również, że smycz nam spadnie, plastik wówczas głośno huczy o ziemię. Psy także nie będą chciały chodzić na smyczach zza dużą i grubą obrożą, która jest nie wygodna dla szczenięcia.

Rozwiązanie problemu

W przypadku pojawienia się niechęci do smyczy nie należy sytuacji rozwiązywać krzykiem, agresją. To wywoła stres i agresję również u psa, który tym bardziej nie będzie chciał z nią spacerować. Należy kupić nową smycz. Powinna on być cienka, skórzana, bądź wykonana z materiały przyjemnego dla małego pieska, która nie będzie wpijać się w jego szyję. Następnie należy wykonać kilka ćwiczeń, które zachęcą małego czworonoga do prowadzenia się na nowej smyczy.

Ćwiczenia

Ćwiczenia można przeprowadzać zarówno na spacerze jak i w domu. Jeśli chcemy przeprowadzić ćwiczenia na zewnątrz powinniśmy wybrać równy teren, bez roślinności, kamieni itp., by pies nie miał możliwości zahaczenia o nic smyczą. Następnie trzeba bawić się z pieskiem, stopniowo i delikatnie opuszczając smycz na ziemię, bawiąc się dalej. Następnie podnosimy ją i zmieniamy miejsce zabawy. Taką zmianę należy wykonać około 3 razy w ciągu spaceru.

W domu pupilka można przekonać do smyczy za pomocą przysmaków. Wokół rozłożonej na podłodze smyczy, najlepiej w kształcie koła, układamy przysmaki. Następnie wołamy psa, jakby nigdy nic. Gdy ten podejdzie do smyczy i zje wszystkie smakołyki to mamy ogromny sukces za sobą. Jeśli nie – nie zmuszajmy psa do niczego. Udawajmy, że na podłodze smyczy nie ma, by pies sam z siebie wykonał ćwiczenie. Warto je powtarzać codziennie lub raz na dwa dni.

Pamiętaj!!

Psy dużych ras nie powinny chodzić na smyczach automatycznych. Przez nie psy z tej grupy uczą się nieposłuszeństwa, gdyż właściciel ma ograniczony zakres sprawowania nad nimi kontroli. Psy te powinny mieć grube, wytrzymałe smycze. Wyjątkiem są suczki w okresie cieczki.

Psa nie wolno zmuszać do chodzenia na spacery przy użyciu obroży i smyczy, której nie lubi. Chodzenia na smyczy uczy się od małego szczeniaka, w formie zabawy i stopniowo, by spaceru psu kojarzyły się jedynie z czymś przyjemnym.

Zobacz