Psie porady

Uczymy szczeniaka czystości

Jednym z podstawowych obowiązków właściciela psa jest jego tresura i nauka prawidłowego zachowania się. Obejmuje to również dbanie o czystość Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli? Co szczenię powinno umieć od najmłodszych lat?

Podstawowe zasady

Jeśli nasz szczeniak ma problemy z prawidłowym zachowaniem czystości i załatwianiem się musimy stać się zapobiegliwi i systematyczni, a także zachować zdrowy rozsądek. Psa można nauczyć załatwiać swoje potrzeby wyłącznie w domu, np. na gazety lub tylko na zewnątrz. Jaki sposób wybierzemy zależy od nas. Szczenię musi załatwiać się bezpośrednio po wstaniu, zabawie, czy spożywaniu posiłku i przed pójściem spać.

W sytuacji, gdy piesek lubi chować się po domu, czy mieszkaniu i załatwiać swoje potrzeby musimy być wyjątkowo czujni i uważni, gdzie to robi. Wtedy przyda nam się zapas pochłaniaczy zapachów. Ważne by nie zawierały one amoniaku.

Przyłapany na gorącym uczynku

Gdy przyłapiemy naszego szczeniaka na załatwianiu swoich potrzeb w niedozwolonym miejscu uderzamy ręką w ścianę, klaskamy, rzucamy puszkę dźwiękową, czy łańcuszek. Kolejno przenosimy psa na właściwe miejsce. Kiedy skończy się załatwiać należy go pochwalić.

W sytuacji, gdy jesteśmy podenerwowani zaszłą sytuacją nigdy nie wolno bić psa, wtykać mu pyszczka w odchody, czy krzyczeć na niego. To tylko utrwala złe zachowanie I źle wpływa na psychikę zwierzęcia.

By uniknąć tych problemów na przyszłość warto ustalić stałe godziny spacerów, nawet w dni wolne. Wówczas to pies będzie czekał na spacer i tylko podczas nie go zrobi to co do niego należy.

Wychodzisz do pracy – a co z psem?

Jeśli wykonujemy pracę zarobkową i nie ma nas w mieszkaniu około 8-9 godzin jedynym wyjściem jest wychodzenie z psem rano, a także zabaw z nim, a także bezpośrednio po pracy. Gdy mamy bardziej czasochłonną pracę powinniśmy zlecić komuś wyprowadzanie psa.

Szczenię zjada kał

Niestety nie wiadomo dlaczego psy jedzą kał. Jest to powszechny problem spowodowany prawdopodobnie zbyt dobrą karmą lub karmą niskiej jakości. By temu zapobiec możemy kupić środek do spryskiwani, który zniechęci szczeniaka do takiego zachowania.

Załatwia się nie tam, gdzie trzeba

Od szczenięcia należy korygować złe zachowania psa. Jeśli ma on problemy z załatwianiem się w odpowiednim miejscu warto najpierw zacząć od gazety a w późniejszym czasie nauczyć psa załatwiania się na dworze. Można także spędzać dużo czasu w miejscu, w którym pies się zsikał – psy bardzo rzadko chcą się bawić w miejscu gdzie się załatwiają.

Możemy również się spotkać z sytuacją, gdy pies nie będzie chciał się załatwiać na polu. Może to wynikać z ciekawość otoczenia, czy ze strachu. W tej sytuacji należy być cierpliwym i za każde załatwienie się na zewnątrz szczeniaka chwalić.

Młody pies zanim nauczy się właściwie załatwiać może nam przysporzyć wiele trosk i problemów. Należy być wyrozumiałym wobec niego. My też kiedyś sami tego się uczyliśmy, teraz musimy pomóc jemu.

Zobacz