Psie porady

Najczęstsze błędy wychowawcze

Właściciele psów coraz częściej zaczynają dbać o wychowanie swoje psa wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku życia. Posiadacza psów, którzy twierdzą, że posiadają problemy z wychowaniem psa, często nie widzą problemu u siebie, a tam często leży największy problem.

Szczenięta bardzo szybko się uczą i są inteligentne, dlatego wykorzystają każdy nasz błąd wychowawczy, by osiągnąć swoje. Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzane błędy wychowawcze.

I. Przeciąganie szmaty, sznurka itp.

To jedna z najpopularniejszych zabaw z psem. Nie jest ona jednak dobra. Pozwalając psu w niej wygrać uczymy go, ze warczenie i szarpanie przynosi sukces, szczególnie jeśli jest to zabawa z ludźmi. Będzie to wykorzystywać na co dzień. Gdy będziemy chcieli mu wyrwać nasze ciuchy, czy kapcia z pyska również będzie myśleć, że to zabawa.

II. Wyprzedzanie na schodach

Nie powinniśmy dawać wyprzedzać psu na schodach. Pies zazwyczaj z głową zwróconą ku właścicielowi czeka aż ten wejdzie na górę schodów. W ten sposób dajemy psu do zrozumienia, że jesteśmy słabsi, tym bardziej jeśli idziemy ze spuszczoną głową i bez kontaktu wzrokowego z psem.

III. Wychodzenie z mieszkania

Wychodząc z domu pies również chce nam dać do zrozumienia, ze jest liderem „stada”. Dlatego jeśli pozwalamy mu, by pierwszy wychodził przed nami i pierwszy wchodził dajemy mu sygnały, że on tu rządzi, gdyż przewodnik stada opuszcza teren i wchodzi na niego jako pierwszy.

IV. Leżenie w przejściu

W naturalnych warunkach w stadzie pies widząc swojego przywódcę musiałby zejść z drogi. Jeśli pozwalamy naszemu psu leżeć w przejściu lub w drzwiach to on czuje się jak lider stada. Dlatego też za każdym razem należy zwracać psu uwagę i nie pozwalać mu na takie leżenie.

V. Nie ulegaj zachciankom psa

Pies nie jest panem w domu. Często jednak swoim zachowaniem składnia nas do tego, aby się tak zachowywać. Np. kiedy podchodzi i trąca na, by go głaskać. Pies powinien być głaskany kiedy one tego chce, a nie kiedy pies się tego dopomina.

Podsumowanie

Nie można dopuścić, by pies spał gdzie chciał, a inni nie mogli spać tam gdzie on, by ciągle wygrywał w zabawach, okazywać uległość psu, głaskać go tylko gdy on przychodzi do nas w tym celu.

Psy nie są głupie, wręcz bardzo inteligentne i sprytne. Dlatego też gdy daliśmy sobie wejść na głowę warto stopniowo obniżać stanowisko w domu. To właściciel ma być liderem, który przyrównać psa do porządku a nie na odwrót. Jeśli do tej pory popełnialiśmy błędy warto je naprawić.

Zobacz