Psie porady

Nieposłuszny pies – przyczyny

Na początku naszej przygody z tresurą psa możemy mieć nie małe problemy z wychowanie i posłuszeństwem psa. Sami też nieświadomie często popełniamy błędy w ich wychowaniu.

W wielu przypadkach właściciele nie reagują od razu na pojawiające się problemy. Dają e ten sposób do zrozumienia, że pies postępuje właściciel i utrwalają niepożądane zachowania. Przez co pies słucha nas mniej. Musimy mu pokazać kto tu 'rządzi” - inaczej nie będzie słuchał naszych komend i poleceń.

Kilka porad dotyczących tresury

  1. Kiedy zaczynasz tracić cierpliwość – popatrz na siebie. To czego nauczy się pies zależy w bardzo dużym stopniu od nas.

  2. Zachowaj spokój – jeśli nasz piesek coś zniszczy, załatwi się w niewłaściwym miejscu nie należy się denerwować. Nauka nowych zachowań wymaga czasu i konsekwencji w działaniu, a także dystansu.

  3. Brak przemocy – pod żadnym pozorem nie można krzyczeć na psa, wrzeszczeć, czy go bić. Przyniesie to skutki odwrotne do zamierzonych.

  4. Więcej ruchu – duża ilość złego zachowania psa wynika z niezaspokojonej potrzeby ruchu. Psy szczególnie gończe wymagają dużo ruchu, a gdy go nie mają wyładują energię na przedmiotach znajdujących się w domu.

  5. Nagradzaj za coś – psa należy nagradzać za dobre zachowanie, jak i wykonywanie ćwiczeń, czy komend. Dawanie przysmaków bez wymagań nauczy psa, że przekąska nie jest nagrodą, ale czymś co mu się należy.

  6. Wymagaj od psa – gdy leży na korytarzu zagradzając domownikom drogę – każ mu się przesunąć, gdy skacze na gości – nie pozwól mu na to,. Takie zachowanie uczy psa co mu wolno, a czego nie.

  7. Dużo ćwicz – przynajmniej raz dziennie należy ćwiczyć z psem jego posłuszeństwo. Pies lubi pracować i coś robić, sprawi mu to nawet przyjemność i jest lepsze niż nuda. Poza tym ćwiczenie posłuszeństwa uspokaja, szczególnie te nerwowe psy, a tym nieś dodaje pewności siebie.

  8. Nie poświęcaj psu zbyt dużo czasu – pies zagłaskiwany, od którego nie możemy odkleić rąk uważa, że to by jesteśmy ulegli wobec niego, a powinno być na odwrót. Trzeba reagować poświęceniem uwagi wtedy, gdy pies jest posłuszny, a nie kiedy my mamy potrzebę.

  9. Gdy pies nadmiernie liże – jest to niekiedy miłe i jest okazaniem miłości, lecz niektóre psy wykorzystują ten gest do okazywania wyższości nad właścicielem. Wtedy lizanie jest zbyt częste i wbrew Naszej woli. Takich zachowań należy nauczyć psa jak najszybciej zakładając smycz i wydając komendę: „Nie liż”. Gdy pies jest posłuszny ściąga się smycz i chwali psa, jednak tylko werbalnie.

  10. Nadmierne szczekanie – nadmierne szczekanie w różnych sytuacjach jest sposobem na zwrócenie naszej uwagi na siebie, czy drogą informacji, ze pies dobrze się bawi, czy coś się dzieje. Szczekanie takie jest nieznośne. Jak rozwiązać problem? Nigdy krzykiem. Warto wtedy przeprowadzić krótki trening z posłuszeństwa i ćwiczenia komend. Pies będzie zbity z tropu. Należy powtarzać to za każdym razem, gdy pies chce wymuszać coś on nas swoim szczekaniem.

Zobacz