Psie porady

Agresja u psa

Agresja psa jest ciężkim problemem. Żeby ją zrozumieć należy zastanowić się skąd się bierze i co zrobić, by nasze zwierzę nie było agresywne.

Agresja – naturalne zachowanie

Agresja służy psu, by przetrwać. Przejawią ją pies przez całe życie mniej lub bardziej. Pies tym samym zaznacza swoją pozycję w stadzie, wyznacza terytorium, zdobywa pożywienie, reaguje na różnego rodzaju zagrożenia.

Agresja do innych psów

Zachowania agresywne można podzielić na nabyte i wrodzone. Nabyta często wynika z nieprawidłowego wychowania zwierzęcia, szczególnie jeśli chodzi o agresję nerwicową przejawianą w stosunku do innych psów.

Właściciele psów najczęściej sami uczą psa reagować agresywnie na inne psy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zwierzęta spotykają się a właściciel odciąga psa za pomocą smyczy. Pies nie ma jak zareagować naturalnie: nie może uciec ani się podporządkować. Zostaje mu tylko agresja, by bronić siebie.

W takich sytuacjach właściciel oczywiście jest zadowolony z obrotu sprawy, gdyż to jego pies okazał się “odważniejszy”. Jednak dla psa jest to droga ucieczki od zagrożenia. Pies uczy się, że takie zachowanie jest dobre, mile widziane, bo przecież jego właściciel jest szczęśliwy. Tak właśnie pies później będzie reagował na każdego psa, którego spotka na spacerze, czy w parku.

By rozwiązać ten problem należy pozwolić psu na swobodny kontakt z drugim zwierzęciem, nie wywołując u niego dodatkowego stresu.

Agresja wobec ludzi

Gdy u psa występuje agresja wobec ludzi problem jest poważniejszy. Agresja wynika z braku poczucia bezpieczeństwa oraz braku zaufania do ludzi. Może wynikać z przykrych doświadczeń, maltretowania, a także agresji przejawianej wobec psa.

W takiej sytuacji potrzebna jest socjalizacja psa. Pies, który czuje się pewnie, jest odważny i ma prawidłowy stosunek do otaczającego go świata nie będzie agresywny.

Profilaktyka

By zapobiec powstawaniu agresywnych zachowań u psa należy przede wszystkim go kochać. Okazywać miłość, opiekę, zapewnić mu spokój. Właściciel musi być świadomy natury psa. Powinien postępować konsekwentnie, mądrze i nigdy nie stosować agresji wobec czworonoga.

Zobacz